Žemaitiško rašto metai 2024 m.
Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos Varnių regioninio parko grupės darbuotojai savo renginiuose, edukacijose ar ekskursijose visuomet propaguoja žemaitiškumą, žemaičių kalbą, istoriją, papročius. Čia su vaikais ir suaugusiais visi gidai kalba išskirtinai tik žemaičių kalba, todėl nieko neįprasto, kad Varnių regioninio parko grupė ne tik skatina vaikus kalbėti žemaitiškai, bet tuo pačiu moko ir kaip taisyklingai žemaitiškai rašyti.
Nuo 2010 metų žemaičių kalba yra pripažinta pasaulyje ir turi tarptautinį ISO kodą. Pasaulio kalbų registre žemaičių kalba įregistruota atskiru kodu ISO 639-3 kaip tebegyvuojanti, atskira, savarankiška kalba.
2023 metus Žemaitijos savivaldybės paskelbė „Žemaičių kalbos metais“, o jau sekančiais metais net 14 Žemaitijos savivaldybių 2024 metus paskelbė „Žemaitiško rašto metais, tokiu būdu skatindami visus nepamiršti savo gimtos kalbos (tarmės). Prie to prisideda ir Varnių regioninio parko grupės specialistai, kviesdami atvykti ir pramokti žemaičių rašto pagrindų.
Varnių regioninio parko grupėje vaikai gali sudalyvauti ir „Kultūros paso“ edukacijoje „Mokomės rašyti žemaitiškai“. Apie šią edukaciją informaciją galima rasti čia: Kultūrinės edukacijos sistema. Varnių regioninio parko grupės kultūrologas Linas Šedvilas ir lankytojų centro administratorė Monika Jankauskaitė edukacijos metu supažindina mokinius su įdomia ir archajiška žemaičių tarmės istorija, abėcėle, gramatika, rašybos ir tarties principais. Mokiniai spėlioja, ką galėtų reikšti vienas ar kitas žemaitiškas žodis. Pasitikrinimui, ką išmoko ir kaip suprato, edukacijos dalyviai rašo diktantą žemaičių kalba. Geriausiai pasirodžiusių vaikų laukia parko grupės įsteigtos dovanos.
Esant poreikiui, Varnių regioninio parko grupės darbuotojai atvyksta ir į kitas švietimo įstaigas, esančias už parko ribų. Šiemet tuo galėjo įsitikinti vaikai iš Telšių, Vėžaičių ir Tverų. Tikimės, kad ši graži tradicija neužges ir tęsis dar ilgus metus.
Atnaujinimo data: 2024-12-18